Wednesday, August 27, 2014  

Youth Services



Youth Services Programs:

Suquamish Youth Services is formed of many groups and activities serving Youth between the ages of 10-19 years old. (Younger siblings 5+, will need to be accompanied by an older sibling or adult)

We offer sports and recreation activities: Basketball, Softball, Flag Football, Swimming, SPARKS Activities, and much more!!

Groups/Organizations Offered:

Prevention Group: A group focused on learning ways to help better yourself and raising awareness on issues regarding; Tobacco Cancer, Domestic Violence, Teen Pregnancy, Etc.

Cultural Group: Teaching the youth traditions of the Suquamish peoples from weaving with cedar and wool, beading, learning tribal stories, history, etc.

Education Group: To educate the youth on current issues, cultural stories, employment and the skills required (Often joined together with Prevention and Cultural)

girls' group


Congratulations New Suquamish Youth Council:

Chair
  Vincent Chargualaf
Vice Chair
Ryan Sigo
Treasurer
Uriah Wright
Secretary
Jazmine Lawrence-Ortiz
Historian
Devon Crow
Rep 1
Shilene George
Rep 2
Sequoia Chargualaf


 

 

 


 


 

Hours & Staff


 

Youth Center Hours
Monday-
11am-7pm (transports start @ 6:30pm)
Tuesday-
11am- 7pm (transports start @ 6:30pm)
Wednesday-
11am- 7pm (transports start @ 6:30pm)
Thursday-
11am- 7pm (transports start @ 6:30pm)
Friday-
11am- 7pm (transports start @ 6:30pm)
Saturday/Sunday -
CLOSED

Staff Members
Barb Santos- Director (360) 394-7107
Craig Miller- Athletic Manager (360) 394 8574
Kate Ahvakana- Program Manager (360) 394-8573 
 Magdalena Turrieta- Youth Service Worker (360) 394 8634
 Denita Santos- Youth Service Worker (360) 394 8618

Chris Sullivan - Youth Service Worker (360) 394-8575
TJ Johnson- Youth Service Worker
Karen Bagley - Afternoon Cook

Royalty



Suquamish royalty represent the Tribe at various pow-wows and other functions, and are role models to their community. 

2011-2012 Renewal Royalty

Miss Renewal: Rayna Ives (S’klallam)

Renewal Warrior: Vincent Chargualaf  (Suquamish)

Jr. Miss Renewal: Kiaya Natrell-Ives  (Squamish/S’klallam)

Jr. Renewal Warrior: Shawn Jones  (Colville/S’klallam)

Tiny Tot Princess: Clarissa Betancourt  (Squamish)

Tiny Tot Warrior: Joshua Bagley Jr. (Suquamish)

Congratulations to our contestants who did an excellent job, they represented themselves and their individual tribes to the fullest!

Expectations & Responsibilities (pdf)

Copyright 2014 The Suquamish Tribe  Terms Of Use  Privacy Statement